Folie przeciwsłoneczne

folie okienne Wrocław - Morpho Films
Folie przeciwsłoneczne 3M - rozkład temperatury folie okienne Wrocław

Redukcja nagrzewania

Dzisiejsza architektura opiera się na maksymalnym wykorzystaniu światła dziennego do oświetlania budynków.  Charakterystyczną? cechą wszystkich budynków są więc ogromne przeszklenia. Niekiedy cała elewacja stanowi szkło.
Obok niewątpliwych walorów szkła pojawił się problem z nadmierną operacją słońca, które powoduje nagrzewanie wnętrza budynku.
Stosowanie żaluzji zewnętrznych jest kosztowne i kłopotliwe, żaluzje wewnętrzne nie są natomiast skuteczne w odbijaniu energii cieplnej. Energia ta gromadzi się więc w pomieszczeniu, nagrzewając dodatkowo całe jego wyposażenie, przez co znacznie podnosi się temperatura. Przeczytaj porównanie typowych osłon okiennych z foliami okiennymi na naszym blogu

Zainstalowanie przeciwsłonecznych folii okiennych bezpośrednio na szkło powoduje powstanie powłoki refleksyjnej, która odbija promienie słoneczne na zewnątrz.

W przypadku złożonego systemu szyb lub gdy podłożem jest poliwęglan, czy akryl, należy folię zamontować na zewnętrzną powierzchnię szyby.
Dzięki zainstalowaniu folii na szybę możemy zredukować efekt nagrzewania nawet o 80%.

Powoduje to obniżenie temperatury w pomieszczeniach od kilku do kilkunastu stopni, w zależności od położenia i konstrukcji budynku.

Nawet tzw. szkło przeciwsłoneczne (przyciemnione lub refleksyjne) nie jest tak skuteczne jak zamontowana folia na szybę. Fabrycznie nanoszone powłoki z wielu względów nie mogą być tak efektywne jak folie. Ponadto możecie mieć Państwo pewność, że trwałość naklejonej przez nas folii nie różni się od trwałości powłok fabrycznych na szkle. Dla przykładu, gwarancja na folię zewnętrzną 3M Prestige wynosi 10 lat, przy jej trwałość jest znacznie większa, jak przystało na produkt 3M. Natomiast każda powłoka na szkle powoduje zaciemnienie w przeciwieństwie do folii Prestige 70 (o foliach Prestige czytaj niżej).

Przykładowe rozkłady temperatury zarejestrowane latem w pomieszczeniach bez folii i z folią pokazują, że w pomieszczeniach, których szyby oklejone są foliami okiennymi, znacznie poprawiają się warunki klimatyczne.

Folie przeciwsłoneczne 3M - rozkład temperatury folie okienne Wrocław
Temperatura wewnątrz nie tylko obniża się, ale również stabilizuje (tzn. brak znacznych skoków temperatur), co wpływa na komfort użytkowników i wydajności w miejscu pracy.
Do czynników sprzyjających poprawie komfortu, dzięki zastosowaniu folii okiennych, dodać można ochronę przed UV i redukcję promieniami słonecznymi.